Перфектният пикник: 10 лесни правила

 

Август е идеалното време пикник: в парка, в планината, край езерото, на брега на морето или дори край красивите жита и слънчогледи – хапването на открито си е класическа рецепта за щастие!

Но за добрия пикник е нужна и добра подготовка, която не се свежда само до храната. Понякога и малките пропуски може да объркат приятното изкарване. Ето как да се организирате възможно най-добре и да си осигурите вкусно и лежерно разпускане сред природата:

 

Направете списък с всичко, което ще ви е необходимо. За да стане това най-лесно, представете си всяка ситуация, през която минава един успешен пикник.

 

 

  1. Ако сте набелязали приятно място за хапване с маса и пейки – чудесно, но имайте предвид, че обществените места са за всички и може да останете неприятно изпреварени. Затова винаги взимайте одеало за пикник. Новите предложения са за одеало с гумирано дъно, което предпазва от неочаквани навлажнявания или от проникването на насекоми. Вземете предвид и броя на хората за пикника, защото на едно одеалце е трудно да се поместят 10-има души. Вземете две или три одеала и ги разпределете сред багажа и спътниците.

 

2. Разпределете задачите. В това число уверете се, че всеки ще донесе храна така, че да има достатъчно за всички. Може да си разпределите организацията: един да донесе сандвичи, друг да приготви десертчета, трети да вземе пресни плодове и зеленчуци, а четвърти да подготви напитките. Така ще е по-лесно за всички и със сигурност няма да има 3 кекса или всички да са забравили за питиетата, разчитайки, че другият ще се сети.

 

 

 

3. Отделни порции за всички. Това важи особено, ако правите пикник с деца, защото те не могат да преценят как да разделят, например, голямата баница, за да има по равно за всички, а и отделните порции улесняват хапването на крак. Ние предпочитаме отделни малки хапки или малки порции за всеки. Препоръчвам да нарежете предварително храната и да я подредите в кутия, готова за отваряне.

 

4. Не на шоколада на летния ви пикник. Колкото и да обичате шоколад, той лесно се разтопява на топло и може да развали цялостното усещане за вкусотия. Направо да си я провали. Затова изберете храна, която няма шоколадова глазура или друга шоколадова декорация. Същото важи и за други сладкиши, които се държат добре, извадени директно от хладилника, но занесени на пикник, те се разтичат и отпускат и губят не само привлекателния си вид, но и провалят вкуса.

 

5. Подберете плодове, които не се разкашкват бързо. Ако вземете пъпеш или праскови, те бързо се размекват и направо не стават за ядене, освен ако придвидливо не сте ги взели в хладилна чанта. Чудесни за пикник са ябълки, по-твърди круши и сливи, грозде, горски плодове, приготвени в отделна кутия с капак. Всички плодове и зеленчуци трябва да предварително измити. А смокините оставете за хапване вкъщи, динята консумирайте студена от хладилника!

 

6. Подгответе повече протеини, защото ще са ви нужни за засиления апетит от чистия въздух. Подберете такива източници на протеини, които да са вкусни и подходящи за сезона. Децата биха оценили високо малки кюфтенца и чери доматки на парти клечка или пъдпъдъчи яйца с чушка, рибните хапки също са чудесно решение през лятото.

 

7. Гризини и всякакви хрупкави полезности са добре дошли! Нали знаете – да си хрупкаш нещо по пътя, докато си бъбриш или чакаш на опашката за лифта или просто си хрупкаш солетка от моркови с лимон ей така – защото е вкусно и приятно. Хрупкавата храна бори скуката и в моменти на такива изпадания, децата търсят нещо за ободряване. И не само децата. Така че предложението ни е за солетки от чушки, моркови и краставици, нарязани у дома на тънки ленти. Ако слагате сол, тя се слага веднага преди хапване, за да не направи зеленчуците меки и воднисти.

 

8. Свежи напитки под ръка. Дали ще е лимонада или студен чай от джинджифил или мента – свежите напитки са задължителни. Бутилка с айрян също е чудесно решение и върви с всякакви храни. Към бутилката пригответе и чаши – ние имаме в комплекта за пикник и си сипваме за всеки. Готовите ни съдове за пикник си стоят прибрани в кошницата и винаги са готови за използване.

 

9. Ако сте на пикник за цял ден, предвидете храна не само за обяд, но и за следобедна закуска. Само моите деца ли броят минутите до следващото ядене, защото постоянно са гладни? За да не търсите допълнително храна по пътя за вкъщи, предвидете още едно нещо, те ще са ви благодарни. Междувременно се посветете на игри на открито: топката ни е пръв приятел, федербала, фризбито, въжето – също. И в игрите играем всички – и деца и възрастни. Толкова е забавно! И е толкова сладко да полегнеш после на одеалцето…

 

10. Пригответе почистващи средства: салфетки, мокри кърпички, ако има условия и течен сапун в малко шишенце. На пикник се цапаме, първо защото сме се поотпуснали и не внимаваме за маниерите на масата, а и защото децата не спират да търчат с пълна уста и да бърборят за правилата на новата игра.  Подгответе и торба, в която да съберете останките от пикника. Винаги има боклук, но нека го взимаме със себе си и го хвърляме на установените за това места. Следващите хора след вас на пикник ще са щастливи от това!

 

За организиране на кулинарен рожден ден за деца над 4 годинки разгледайте тук:

http://malkiatgotvach.bg/culinary-birthday/

 

И щастливо лято за всички!

 

Снимки: Христо Тодоров